کپشن نویسی
Rate this post

یکی از راه های بازاریابی در اینستاگرام، کپشن نویسی است. در واقع کپشن ها (Caption) (نوشته های زیر تصاویر در اینستاگرام ) یکی از موارد نشان دهنده ی شخصیت برند شما می باشند از این رو از اهمیت بالایی برخوردار هستند که سبب جذب مخاطب شده و برای بیشتر کسب و کارهایی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند مشتری را به دنبال خواهند داشت.

نوشتن یک کپشن خوب و مناسب، هنری است که تنها از عهده برخی از افراد بر می آید. یک کپشن عالی یک عکس را با ارزش تر می کند و سبب می شود تا مخاطب درک بهتر و شفاف تری از محتواهای تصویری دریافت کند و آنها را دعوت به انجام کاری می کند . با این مقاله از پنتازوم همراه باشید تا به صورت کامل با کپشن نویسی  در شبکه های اجتماعی و قواعد و اصول آن آشنا شوید.

پیشنهاد : از یک ادمین اینستاگرام برای نوشتن کپشن ها استفاده کنید!

 

کپشن نویسی چیست؟

هر متنی که در زیر عکس، ویدیو و پست های خود در شبکه های اجتماعی قرار می دهید یک کپشن است ، به زبان ساده تر کپشن ها توضیحاتی هستند که در رابطه با محتواهای تصویری داده می شوند.

بازاریابی موفق و تاثیر گذار در شبکه های اجتماعی به عناصر تصویری و بصری بسیار وابسته است. اصولا عکس های با کیفیتی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید به نوعی جنبه ی انسانی و فردی کسب و کارتان را در معرض دید مخاطبین قرار می دهند و سبب می شوند تا مخاطبین به برند و فعالیت های شما علاقمند شوند ولی تنها عکس کافی نیست.

مرحله سخت، نوشتن یک کپشن مناسب و عالی برای محتواهای تصویری است از طریق کپشن ها شما می توانید برای عکس ها و ویدیوها خود یک حرف داشته باشید و آنها را به گوش مخاطبین برسانید. بنابراین همان قدر که بر روی ساخت و ویرایش محتواهای تصویری خود در اینستاگرام وسواس به خرج می دهید باید برای نوشتن کپشن پست های خود نیز حساس باشید تا بتوانند شما را به عنوان برند ثابت نگه دارند.

 

کپشن نویسی

کپشن نویسی

اهمیت نوشتن کپشن

احتمالا اکثر شما با پست هایی در شبکه های اجتماعی روبه رو شده اید که هیچ گونه کپشن و توضیحی در زیرشان وجود ندارد و همین موضوع باعث شده است تا شما این پست ها را اصلا نبینید و یا در اینستاگرام این نوع پست ها را فالوو نکنید.

بنابراین اگر خود شما هم محتواهای تصویری خود را در شبکه های اجتماعی بدون نوشتن کپشن منتشر کنید بقیه افراد نیز همچنین حسی را به پست های شما خواهند داشت و قطعاً شما فرصت جذب مخاطبین در شبکه های اجتماعی و درگیر کردن ‌فالوورها در اینستاگرام را از دست خواهید داد. 

با یک کپشن مناسب در اینستاگرام می توانید:

 1. در ذهن فالوور ها سوال ایجاد کنید.
 2. از آن ها نظرخواهی کنید.
 3. آن ها را وادار به عکس العمل کنید. ( مثلا درخواست لایک یا کامنت یا ذخیره پست ها که باعث افزایش دیده شدن شما می شود)

یکی از مواردی که کپشن نویسی در شبکه های اجتماعی و به خصوص در اینستاگرام را مهم و با اهمیت می کند این است که اینستاگرام، کاربران را از طریق کپشن هایی که در زیر پست ها وجود دارد به سمت موضوع مورد نظرشان هدایت می کند بنابراین در اینستاگرام باید توجه داشته باشید که کپشنی مناسب و مرتبط با موضوع محتوای تصویری خود بنویسید تا کاربران به سمت پیج شما جذب شوند.

لازم به ذکر است کاربرانی که از این طریق به سمت شما هدایت و جذب می شوند در واقع فالوورهای واقعی و علاقمندان به حوزه کاری فعالیت و پیج شما هستند که جذب این افراد از ارزش بالایی برخوردار است. ( استفاده از هشتگ های مناسب باعث افزایش بازدید می شوند!)

 

نکات مهم کپشن نویسی در شبکه های اجتماعی

 لحن شبکه های اجتماعی را بشناسید

نوع شبکه اجتماعی با لحن انتخابی شما برای کپشن نویسی رابطه مستقیم دارد. پس قبل از شروع باید بدانید که هر یک از شبکه های اجتماعی چه لحنی دارند و کپشن ها را با چه لحنی می نویسند برای مثال شبکه اجتماعی لینکدین لحن جدی دارد و شما برای بهتر دیده شدن و تولید یک کپشن موثر و زیبا باید لحنی جدی در کپشن داشته باشید. اصولا لینکدین یک شبکه اجتماعی برای معرفی رزومه کاری است و نه سرگرمی!

در مقابل شبکه اجتماعی اینستاگرام یک فضای صمیمی دارد و اگر از لحن جدی استفاده کنید،تاثیر منفی بر صفحه اینستاگرام شما خواهد گذاشت. پس در اینستاگرام و در فیسبوک باید لحنی صمیمی و پر انرژی داشته باشید. (البته استفاده از یک لحن رسمی یا صمیمانه به نوع کسب و کار شما نیز بستگی دارد.)

 

گنجاندن مطالب مهم در جملات اول کپشن

حداکثر تعداد کاراکترهای مجاز در کپشن اینستاگرام، 2200 کاراکتر و در تلگرام 200 کارکتر می باشد (البته با روش هایی می توان توضیحات بیشتری را نوشت). در صفحه اصلی کاربران اینستاگرام فقط سه یا چهار جمله ی اول متنی که در پایین عکس نوشته شده قابل مشاهده می باشد و برای اینکه تمامی یک کپشن را به صورت کامل و یک جا بخوانند باید بر روی see more کلیک کنند.

اکثر کاربران علاقه و حوصله ای برای مطالعه دقیق و کپشن های طولانی ندارند از این رو سعی کنید که همیشه کپشن ها را به صورت مختصر و مفید بنویسید و مطالب مهم، جذاب یا دعوت به اقدام را در اول جملات کپشن خود جای دهید و توضیحات اضافی را در ادامه و قسمت انتهایی متن بنویسید.

 

کپشن نویسی

کپشن نویسی

 دادن آب و رنگ به کپشن ها

برای زیبای و بهتر دیده شدن کپشن ها می توانید از ایموجی های 😮🤨👍😜😍😊 متنوع و زیبا که مربوط به موضوع پست تان باشد استفاده کنید. برای مثال اگر در مورد یک تجربه غذایی صحبت می کنید می توانید از ایموجی های مربوط به غذا استفاده کنید.

این ایموجی ها به کپشن ها رنگ و لعاب بیشتری می دهند و مخاطبین را جذب می کنند. استفاده از ایموجی در کپشن نویسی موجب انتقال حس و ایجاد هویت، ایجاد تنوع بیشتر در متن کپشن، سرگرم کننده شدن آن و در نتیجه موجب بالا بردن میل برقراری ارتباط مخاطبین با پست های شما می شود.

 

 ایجاد تعامل بیشتر با هشتگ

اگر دوست دارید کپشن هایتان تعامل بیشتر با مخاطبان داشته باشند از هشتگ استفاده کنید. به طور معمول کپشن هایی که دارای چند هشتگ هستند نسبت به کپشن هایی که بدون هشتگ می باشند تاثیر بیشتر بر روی مخاطب دارند از طرفی موجب تقویت برند و یا کمپین ها می شود و میزان بازدید از پست ها و سرعت آن را افزایش می دهند.

هشتگ گذاری بسیار آسان است و فقط نیاز به چند ثانیه زمان دارد اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید برای برای هشتگ گذاری می توانید از برندها معروف و غیر معروف یا ترکیبی از این دو استفاده کنید. در هشتگ گذاری جسور و خلاق باشید هشتگ ها حتما نباید ساده باشند شما می توانید از هشتگ های بامزه، جدید و شخصی نیز استفاده نمایید و یا چیزی به کپشن های مرتبط به موضوع کاری خودتان اضافه کنید. مثال هایی از کپشن هایی در حوزه آشپزی:

 1. #غذا
 2. #خوشمزه
 3. #غذای_محلی
 4. #غذا_برای_صبحانه
 5. #صبحانه
 6. #نیلو_پز
 7. #آشپزی_ساده
 8. #راحت
 9. #آشپزی_خلاق
 10. #آشپزی_در_خانه
 11. #آشپزی_در_تهران

 

بهترین راه حل برای دیده شدن توسط هشتگ ها این است که ترکیبی از هشتگ های مربوط به موضوع کاری خودتان به همراه هشتگ های چند بخشی (تعداد کمتر پست از آن ها استفاده کرده اند بنابراین شانس دیده شدن شما بیشتر می شود) و هشتگ های اختصاص خودتان (#نیلو_پز ) باشد.

 

می توانید از هشتگ ها در آخر جمله و یا سطر خود استفاده کنید و برای آنکه حرفه ای به نظر برسید 10 الی 15 هشتگ مهم در زمینه پست کافی می باشد نه بیشتر! این موضوع را به یاد داشته باشید که استفاده از هشتگ های غیر ضروری و غیر مطلوب شخصیت برند شما را زیر سوال می برند چرا که این هشتگ ها به منزله گدایی لایک هستند. علاوه بر آن استفاده بیشتر از هشتگ ها به معنی بیشتر دیده شدن نیست!

نظم در کپشن نویسی

در هر کاری مرتب بودن بسیار مهم است ، کپشن نویسی نیز از این موضوع جدا نیست و برای اینکه مرتب به نظر برسید سعی کنید در کپشن های خود یا از حروف لاتین یا فارسی استفاده نمایید، در غیر این صورت کپشن دیگر برای مخاطب خوانایی نداشته و همین موضوع سبب کم شدن بازخورد پست شما می شود.

 

کپشن نویسی

کپشن نویسی

ایجاد تعامل با مخاطبین در کپشن ها

برای اینکه مخاطبین تان با شما احساس نزدیکی بیشتر داشته باشند کپشن هایی بنویسید که آنها را به تعامل با شما تشویق کند.

برگزاری انواع چالش ها و مسابقه ها، ابزارهای عالی برای ایجاد تعامل با مخاطب و قرار دادن برند در معرض دید آنها است. شما می توانید برای ایجاد تعامل سوال جذاب طراحی کنید به طوری که کاربر را تشویق به پاسخگویی کند. یک نمونه جالب خارجی از کپشن با محوریت تعامل، پستی از شرکت Intel می باشد که در آن از مخاطبان خود می خواهد که برای ربات بامزه‌اش یک اسم خوب پیشنهاد بدهند.

شما می توانید پیشنهاد انواع جایزه ها برای لایک و به اشتراک گذاری پست ها را به فالوورها ارائه کنید! خلاق باشید. در صورت نیاز به استخدام یک ادمین اینستاگرام برای نوشتن کپشن ها و درج پست ها با پنتازوم در تماس باشید!

 

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید
فرستادن دیدگاه
6 دیدگاه در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید
 • پریچهر
  1 سال پیش

  خیلی ممنون درباره ی راه های افزایش لایک و کامنت هم بنویسین

 • مهنوش میرایی
  1 سال پیش

  بعضی وقتا برای کپشن واقعا چیزی به ذهن ادم نمیاد. یه مطلب آموزشی بزنین در مورد این موضوع

  • پریسا
   1 سال پیش

   اطلاعات خوبی بود

 • میکائیل
  1 سال پیش

  واقعا کمک کرد. یه وقتایی مخ ادم هنگ میکنه 😂😂😂

 • vahid
  1 سال پیش

  برای خدمات کپشن نویسی خالی هم شما انجام میدین؟؟

 • مهرسانا
  1 سال پیش

  عالی بود. ممنون